Göm menyn

TDDI16 Datastrukturer och algoritmer

Föreläsningar


Föreläsningar

Föreläsningarna kommer att fokusera på att se helheter och att tillämpa teorin som tas upp i OpenDSA. I och med att föreläsningarna till viss del bygger på varandra, är det viktigt att i alla fall översiktligt läsa de kapitel i OpenDSA som anges nedan inför föreläsningen. Det är också en bra idé att i alla fall börja göra uppgifterna i OpenDSA, så att inte alla är kvar till slutet av kursen. Utnyttja gärna också föreläsningarna för att ställa frågor om eventuella oklarheter i OpenDSA! Notera: För UPG1 ska alla uppgifter i OpenDSA göras, även de som inte är listade som läsning till föreläsningar.

De bilder som används under föreläsningarna publiceras i samband med respektive föreläsning, vanligtvis dagen innan föreläsningen.

Nummer Innehåll Kapitel i OpenDSA
1 Kursintroduktion, komplexitet - Kod inga
2 Komplexitet, linjära strukturer - Kod Kapitel 2, 3, 4.1-4.6 (översiktligt)
3 Träd och AVL-träd - Kod Kapitel 6 och 7
4 Mera träd och linjära strukturer - Kod Kapitel 8 och 9
5 Hashning - Kod Kapitel 10
6 Grafer - Kod Kapitel 11
7 Fler grafalgoritmer Kapitel 11
8 Sortering - Kod Kapitel 12
9 Mer sortering, beräkningsbarhet - Kod Kapitel 12
10 Tentaförberedelse - Slides inget

Extrauppgifter

Till varje föreläsning finns två valfria extrauppigfter för de som vill öva mer på det som tagits upp. Dessa är valda så att de kan lösas genom att tillämpa det som tagits upp på föreläsningen.

Extrauppgifterna löses och lämnas in individuellt. Räkna inte med att det finns möjlighet att få hjälp med uppgifterna på labbtid; där är fokus på ordinarie laborationer. Hör av er till kursledare (Filip Strömbäck) för frågor om extrauppgifterna.

För att lösa extrauppgifter, logga in med LiU-id i detta system, koppla ditt konto på Online Judge, och anmäl dig till kursen. Du ser då topplistan för kursen, samt problemen som hör till föreläsningarna. Problemen är döpta enligt Na för det enklare problemet och Nb för det svårare problemet. Det enklare problemet för föreläsning 1 heter alltså 1a och det svårare heter 1b.

Lösta extrauppgifter ger extrapoäng på tentan. Dessa extrapoäng räknas bara mot högre betyg. Endast inlämningar gjorda innan tentatillfället räknas för extrapoäng, och extrapoängen kan endast användas vid det första tentatillfället. Maximalt ger extrauppgifterna två poäng på tentan. Antalet poäng beror på antalet lösta poäng enligt tabellen nedan:

Andel lösta uppgifter Antal lösta uppgifter Antal poäng
Mindre än 33% 0-5 0
33-66% 6-13 1
Mer än 66% 14-20 2

Sidansvarig: Filip Strömbäck
Senast uppdaterad: 2024-10-21