Göm menyn

732G60 Statistiska metoder

Kursinformation

 

Allmänt
Kursen ges för studerande på systemvetenskapliga programmet under år 3. Förutom den särskilda behörigheten enligt SVP:s utbildningsplan finns inga ytterligare förkunskapskrav, men det är en klar fördel om de studerande genomgått programmets kurs i Diskret matematik och logik.

Kursens mål är att den studerande ska efter avslutad kurs ha tillägnat sig en överblick över de beskrivande mått och diagram som är grundläggande inom statistiken. Vidare ska den studerande kunna visa färdigheter inom de grundläggande statistiska metoderna och kritiskt kunna genomföra analyser med dessa på sekundärdata.

Kursens innehåll
Kursen tar upp:
--Beskrivande mått som ger överskådlighet åt ett datamaterial
--Olika typer av diagram
--Indexteori
--Sannolikhetsbegrepp
--Normalfördelning
--Binomialfördelning
--Hypotesprövning, konfidensintervall
--Enkel linjär regression samt prediktionsintervall
--test av oberoende
--Användning av datorprogram för statistisk analys

Undervisningens upplägg
Undervisningen består av föreläsningar, räknestugor, datorövningar och handledning.

  • Under föreläsningarna kommer nya begrepp och metoder att tas upp och exemplifieras.

  • Räknestugor är tillfällen då lärare finns tillgänglig för individuella frågor.

  • Laborationerna kan ses som räknestugor fast man har tillgång till en dator med ett statistikprogram. Här är det möjligt att hantera realistiska, större datamängder och få en insikt i statistikprogrammens (främst Minitabs) möjligheter.

  • Handledningen är kopplad till det projektarbete som finns på kursen.

Kurslitteratur
Svante Körner & Lars Wahlgren: Statistiska metoder. Studentlitteratur. ´Beställs i bokhandeln i Kårallen eller på nätet. Jag har beställt några ex till bokhandeln i Kårallen men man vet aldrig hur många de tar in.

Kursboken kompletteras av följande kompendium:

Examination
I examinationen ingår två delmoment, en skriftlig projektredovisning (1,5 hp) och en skriftlig tentamen (6 hp).
Den skriftliga tentamen kan ge betygen underkänt (U), godkänt (G) och väl godkänt (VG), medan projektredovisningen bara kan ge betygen U eller G. När båda momenten är godkända, blir hela kursen godkänd och erhåller samma betyg som den skriftliga tentamen.

Lärare
Tommy Schyman, kursansvarig och examinator, tommy.schyman@liu.se (karta)

 


Sidansvarig: Tommy Schyman
Senast uppdaterad: 2013-01-23