Göm menyn

732G16 Databaser: design och programmering

FAQ

Import av MySQL jar-filen (Från tidigare version av laborationen, borde inte behövas)

Detta är alternativa instruktioner för att importera jarfilen med MySQL-connector klasserna.

  • Högerklicka på projektet och välj "properties"
  • Välj Java Build Path till vänster
  • Välj fliken libraries
  • klicka på knappen add external jar
  • leta reda på jarfilen du sparat

Eclipse använder samma classpath vid kompilering och körning som standard, så detta fungerar bättre än att importera innehållet i jarfilen till projektet. Denna metod fungerar dessutom oavsett mapp-layout på projektet.

MySQL viill inte starta (Från tidigare version av laborationen, borde inte behövas)

Vissa har haft problem med att få igång MySQL-servern. Jag är inte helt säker på varför, men för de som upplever problem finns en lösning, eventuellt så kan detta förstöra möjligheten att få sin foreign keys kontrollerade, men det ska gå att köra igång databasservern i alla fall.

  • Öppna \\uranus\MySQL\MySQL Server 5.0\bin i utforskaren
  • Högerklicka på mysqld-nt.exe och välj "Create shortcut". Utforskaren kommer klaga på att ni saknar rättigheter för att skapa genvägen där och föreslår att skapa en genväg på skrivbord istället. Tryck på ja så bör det dyka upp en ikon på skrivbordet.
  • Högerklicka på den nya ikonen på skrivbordet och välj "Properties".
  • I rutan "Target" ska det nu stå exakt: "\\uranus\MySQL\MySQL Server 5.0\bin\mysqld-nt.exe" --console --standalone --skip-innodb --default-storage-engine=MYISAM
  • För att stara MySQL-servern dubbeklickar ni bara på genvägen. Det bör dyka upp ett DOS-fönster som är öppet hela tiden så länge servern är igång. Försvinner fönstret direkt, så är det något annat som är fel.
  • För att avsluta, tryck Ctrl+C i DOS-prompten eller stäng fönstret.

Sidansvarig: infomaster
Senast uppdaterad: 2010-04-12